Pipacsbeszéd
Miss Daisy
2011.06.05. 09:50
A minap a budapesti Fény utcai piacon a fenti virágárusoknál vettem egy nagy csokor pipacsot a kedvenc idős nénimtől. Imádom. Imádta mindenki, aki látta. A néni figyelmeztetett, 1 napon belül elhervad, de higgyem el, megéri az árát (300 forint).
Lakásom, amely egész nap telibe kapja a napot, nos, az maga az oázis a növények számára. Minden él, virul, burjánzik, halottnak hitt növények jönnek vissza az életbe, olyan a klíma, hogy rövid időn belül az összes növényemet nagyobb és nagyobb kaspóba kell ültetni, mert úgy meglódulnak a növésben. Öröm nézni.
Nos, a pipacs, amelyet a képen is láttok, egy egész hétig bírta. Kedvem lett ültetni, de hogy lehet? Hogy lehet a kertben is megidézni a növényt, amelynek gyakorlatilag országos lefedettsége van, de a kertekben mégis ritkán látni. Ma erre keressük a választ.
A helyzet az, hogy a pipacs gyomnövényként van elkönyvelve Magyarországon. Törékeny szár-és virágszerkezete miatt, illetve, mert rövid ideig pompázik, nem kedvelt a kertekben. Kerti növénynek ritkán ültetik; ha mégis, ilyenkor magról szaporítható. Terméséből a szél rázza ki a magokat. Ezt a látványt, amit Sopron környékén éltem meg a minap és kaptam lencsevégre, nehéz megidézni saját kertünkben.
A pipacs dísz változatát elültetve jobban jársz. Ennek magját tavasszal vagy ősszel kell elvetni. Júniusban két-három hétig is folyamatosan nyílnak a virágok, majd a magokat a növény szétszórja így jövőre is újra hajtanak kertben.
Gyönyörű, romantikus vagy vidéki stílusú kertet hozhatsz létre, ha a díszmák és a díszpipacs mellé búzavirágot, szarkalábat, és körömvirágot is ültetsz. Gyönyörű lesz. A pipacsmezőért már az Óz a nagy varázslóban is rajongott a szereplőgárda, állítólag bódító hatású, a közelében könnyű bealudni. Zárszóként álljon itt a híres dal az Ózból.
Ha tetszett a poszt és szeretsz hobbikertészkedni, csatlakozz hozzánk a Facebookon. Ideklikk.
Fotó: Miss Daisy, Flickr/Indafotó