Egy kastélypark megújulása
Miss Daisy
2012.11.27. 21:00
Ami kastély vagy kastélykert, főleg Magyarországon, az érdekel. Akárcsak a velük kapcsolatos jó hírek. Ilyen pozitív fejlemény, hogy a Festetics család kastélyportfóliójának egyik gyöngyszeme, a dégi megújul.
Nem, sajnos nem a kastély, pedig arra is nagyon ráférne a rekonstrukció, hanem a hozzá tartozó ősfás park, amit Közép-Európa egyik legnagyobb angolkertjeként tartanak számon.
Itt vizitáltam ma, ahol vezetett túra keretén belül volt szerencsém megismerkedni a kastéllyal és a hozzá tartozó földterülettel.
Három patak találkozásánál hozták létre az épületet és az eredetileg csaknem 300 hektáros parkot 1813 és 1820 között Festetics Antal megbízásából.
A park tervezőjét nem ismerjük, de felmerül a klasszicista kastély alkotójának, a kor legjelentősebb magyar építészének, Pollack Mihálynak a neve, aki feltehetően épülettervezésen túl kerttervezéssel is foglalkozott.
Az építés során az országutat kiegyenesítették, fasorral szegélyezték, így a kastély impozáns udvari homlokzata már 14 km-ről látható volt.
A park építésekor panorámát is gondosan megtervezték: a tágas tisztások és hosszú nyiladékok a park és a település legtávolabbi nevezetes épületeiig vezetik a tekintetet.
A szigeten álló Hollandi-házra, a falu katolikus és református templomára, valamint a park távoli pontjaira nyílik panoráma. Ez itt a Hollandi-ház. Aljában tehénistálló működött, a felső szinten egy tüdőbeteg grófnő élte mindennapjait.
A grófné azért lakott itt és nem a kastélyban, mert az ammónia tartalmú istálló levegőjét jótékony hatásúnak tartották a betegre nézve a frissen fejt tehéntejjel egyetemben, és hát mindkettő karnyújtásnyira volt. A kúra hatásosnak bizonyult, a grófnő ugyanis a legendárium szerint szép kort élt meg.
A kis sziget a grófi élet idején kizárólag hajóval volt megközelíthető, ma egy fahídon keresztül juthatunk el ide.
A park falu felőli szélén terült el a nagy méretű konyhakert, amelyben a Pollack által tervezett klasszicista narancsház és tizenkét dézsmapince kapott helyet. A család tagjai a park egyik sarkában, a patakágak által szigetszerűen körülfogott dombon temetkeztek.
Posztomban a 'before' galéria képeit látjátok. A 3 ütemre osztott rekonstukció végére 2015-ben kerül pont, a beruházás összértéke 785 millió forintban áll meg. Addig is lesz munka elég.
A három projekt együttes célja, hogy történetileg hiteles formában állítsák helyre a park kiterjedt vízrendszerét. A csaknem másfél kilométer hosszú, 11,3 hektár területű tóból kikotorják az elmúlt évtizedekben felhalmozódott hatalmas mennyiségű, 127.000 m3 hordalékot. Itt a kotróhajót látjátok akció közben.
Emellett rekonstruálják a partvonalat, és rendezik az áradásokat meggátoló csatornarendszert. Összesen 11 gyalogoshíd és 3,2 km sétaút újul meg eredeti formájában.
Az első ütemben rendezik a tó és a kastély közötti területeket is, így helyreáll a tó és a kastély eredeti vizuális kapcsolata. Újjáépül a tó legnagyobb szigetére átvezető faszerkezetű gyalogoshíd, és elbontják a park összképét jelenleg zavaró vasbeton fürdőmedencéket és sportpályákat.
A tervezett munkák a legnagyobb volumenű kert-helyreállítást jelentik hazánkban a II. világháború óta.
A kert a munkálatok alatt is látogatható. Érdemes útba ejteni ezt a gyönyörű rózsalugasnak szánt oszlopcsarnokot, ami mögött egy régi teniszpálya kapott helyet, mindkető eredti állapotban vészelte át az évszázadok viharait.
A kert andalgásra, piknikezésre kiválóan alkalmas, illetve a képzeletet is edzi, az óriási park bejárásakor elmerenghetünk azon, milyen lehetett vajon a Festetics család sarjaként élni a XIX. és a XX. század mindennapjait.
Pár szó a lakóépületről: a kastélyt a Festetics család építtette, 1810-15 között Pollack Mihály tervei alapján. Az épület szinte hasonmása Pollack fő művének, a Nemzeti Múzeumnak.
Festetics Antal és felesége rajongtak a botanikáért, a kert kialakítására így nem csoda, hogy komoly gondot fordítottak. A kastély érdekessége, hogy a parkba nem lépcső, hanem rámpa vezet le, így jelölve ki egyenesebb utat a természethez.
A kastély nincs túl jó állapotban, felújítására szintén EU-s pályázati pénzekből kerülhet sor a park rekonstrukciója után, az évtized vége felé.
A lepusztultságot indokolja, hogy a II. világháborúban német katonai kórház volt, később az oroszok istállónak használták, de a kastély volt üdülő, görög gyerekek számára kijelölt gyermekotthon, majd árvaház is.
A kastély látogatható, a 800 forintos belépőjegyért pár terem és néhány enteriőr megtekinthető.
Ez például az egykori bálterem.
Egy Festetics sakkparti, ami a történelem viharai miatt meg sem kezdődött.
A helyzet nem túl rózsás az egykori állítólagos szabadkőműves központnak számító kastélyban.
De ne legyünk telhetetlenek, örüljünk annak, ami van: a kastélykert megújulásának.
Ha addig is kedved lenne meglátogatni Déget, a lehetőség adott, és érdemes élni vele, hiszen a környezet megtépázott állapotában is életre szóló élmény!
Ha tetszett a poszt, csatlakozz te is a Szomszéd kertje facebook közösségéhez: itt.
Fotó: Miss Daisy